Eating healthily cost MORE MONEY!

Discussion in 'Weight Watchers' started by Cavycrazy, 27 January 2007 Social URL.

  1. Cavycrazy

    Cavycrazy Silver Member

    Posts:
    801
    Likes Received:
    28
    Start Weight:
    12st7lb
    Current Weight:
    12st4lb
    Goal Weight:
    10st10lb
    Lost(%):
    0st3lb(1.71%)
    Diet:
    Slimming World
    Anyone noticed that :confused: .

    Am buying healthier food and the weekly shopping cost is so much more!! :mad: :eek:

    Deb x
     
  2. Avatar

    MiniMins.com Matched Content

  3. Kate

    Kate CDC/PT/PITA

    Posts:
    808
    Likes Received:
    53
    It's because a lot of unhealthy foods are made with nasty cheap ingredients...
     
  4. kazz

    kazz Gold Member

    Posts:
    3,932
    Likes Received:
    105
    Diet:
    WW
    I've noticed that too...was another factor in choosing a VLCD over WW!!!

    I think its also something to do with a lot of the healthy fruit and veg we buy is actually out of season anyway so costs more....its stinks....we should be able to buy healthy food cheaper than junk type food, especially when the government is apparently so concerned about the nation being obese
     
  5. Karen

    Karen Serial Foodie!

    Posts:
    5,225
    Likes Received:
    228
    Start Weight:
    19st7lb
    Current Weight:
    18st2lb
    Goal Weight:
    9st7lb
    Lost(%):
    1st5lb(6.96%)
    Diet:
    Atkins
    heya ladies.

    have to agree about the cost of healthy living! when me and hubby first got together he wasnt allowed to work (visa prohibitation) so we bought everything buget wise that we could and its all high fat/salt/sugar rubbish!

    thankfully now we can afford to buy decent healthy foods but, for low income families its awful. i used to notice even with stuff like ham and chicken for sandwiches, the stuff we could afford was triple the amount of fat and stuff but half the price. its not good knowing thats wha u have to give ur family and i thank god those days r behind us lol. i really think something ought to be done so that people can easier afford good foods for their families when they have a small household income. shall we boycott the supermarkets? :)

    on the upside though, i think as a whole the family eats slightly less because i think the healthier foods are more filling or dont cause as many cravings to eat more?

    anyways, since i started CD the bills have gone back down. god i had no idea how much i used to spend on filling my face LOL
     
  6. dizzy-n-mizzy

    dizzy-n-mizzy Not dieting ATM!

    Posts:
    3,884
    Likes Received:
    131
    Diet:
    Together we lost 8 stone on CD.
    I think the costs will even out over time when you take into consideration the smaller quantities you will eat now. A lot of the healthy foods are a large outlay but once the cupboards are filled the shopping bills will fall. I have started the Gi plan this week and spend a huge amount of nuts and oils and vinegars and sauces as well as the fruit and veg etc. I think as long as we plan well and don't let the perishables go to waste it will not be too expensive. I have also truely loved all my meals this week it has to be said so it has been well worth it.

    Dizzy x
     
  7. Starlight

    Starlight Gold Member

    Posts:
    37,910
    Likes Received:
    1,128
    Diet:
    Weight Watchers
    I must admit I hadnt noticed but then Ive been playing at eating healthy for ages lol It does seem unfair tho if that is the case. Still in the long run itll be worth that extra expense - once we're all slim and gorgeous ;)
     
  8. MadamDotty

    MadamDotty Back again!

    Posts:
    4,752
    Likes Received:
    156
    Diet:
    The Harcombe Diet
    Yes, it's one of my pet peeves. It's much cheaper to buy frozen pies, sausages, pizzas than real meat or fish and vegetables plus you often see the BOGOF offers on the cheaper foods, it makes me really cross.

    I agree with Dizzy that as you eat healthier you do actually eat less overall and the costs even out but to ask a family on a low budget to buy a healthy trolley of food, I think most would say its out of their price range.

    It depends on what you used to eat I suppose, it always amazes me watching progs like Gillian McKeith, how many people live on takeaways and I don't know how they can afford that either!
     
  9. Starlight

    Starlight Gold Member

    Posts:
    37,910
    Likes Received:
    1,128
    Diet:
    Weight Watchers
    Ive wondered at that too! These peoples shopping bills must be astronomical. I have Chinese once a week as a treat but couldnt afford it more than that, not if I want luxuries like electricity and petrol lol
     
  10. dizzy-n-mizzy

    dizzy-n-mizzy Not dieting ATM!

    Posts:
    3,884
    Likes Received:
    131
    Diet:
    Together we lost 8 stone on CD.
    ...yes and all those bottles of pop and worse! You can save a lot of money just drinking water.

    I'm figuring that the meals themselves will be more expensive but so much better and the cost of all the extra junk will be than make up for the shortfall.

    Fingers crossed!!:rolleyes:

    Dizzy x
     
  11. KD

    KD Gone fishing

    Posts:
    17,711
    Likes Received:
    757
    Diet:
    Was Cambridge, now maintaining
    I wonder if it's a generation thing. It never occurs to me to get a takeaway, even when I'm really rushed. It's just not something we've ever done. I think we did have fish and chips once about 24 years ago if I remember rightly:D I remember DH suggesting we get one once when I was very ill, but we never did.

    I've also noticed how alcohol features in many people's weeks. When I started dieting many years ago, people saved their calories for food. Now I notice on WLR that many people save up their calories for drink. Not judging, just a difference I've noticed over the years.

    We do eat healthily as a family, and according to friends, our shopping bill is a lot less that theirs. We don't go for things like prepackaged salads and vegetables etc though. That helps. We also make good use of the ingredients we do have and throw little away.

    As for the price of M&S ready meals:eek:
     
  12. Starlight

    Starlight Gold Member

    Posts:
    37,910
    Likes Received:
    1,128
    Diet:
    Weight Watchers
    Thats funny you saying that. I remember when I was at school, and probably around 11 - 15 getting dragged to Fine Fare to do the fortnightly or monthly 'big shop' Because it was quite far from where we stayed and it was lateish when we got home we had a fish supper for dinner. That was the only time we ever got take away, never went to Wimpey or had Chinese etc, we had our once a month Fish Supper and it was a HUGE treat! We probably enjoyed that so much more than people do now when its the norm.

    I work shifts and do 7 late shifts a month, it amazes me how many of the guys have chinese/indian/burgers every night for convenience, oh and then buy in fancy made sandwiches or hot rolls when we're early shift. I grudge paying money for sandwiches when I can make them at home.
     
  13. Marie_D

    Marie_D Gold Member

    Posts:
    4,002
    Likes Received:
    87
    Absolutely! It is FAR too expensive to eat healthily!

    If I order the shopping on a budget and use all the BOGOF offers etc then I can save a small fortune...but following ww means I have to order what I'm allowed, and it's a real strain on the purse strings (especially now I'm a full time mum and we're living on one income).

    I very rarely eat my five portions of fruit and veg because it's just too expensive! Buying enough fruit and veg for me and OH to have 5 portions every day works out a lot of money when you don't have much to spare! Once my little girl is old enough to eat it we'll have no choice but to buy it, but it is expensive and it's not easy to do on a budget.

    Mind you, when I'm eating 'normally' we usually have a takeaway at LEAST once over the weekend, which usually sets us back about £20 a time, so I suppose when you look at it like that it's probably cheaper for me to be following ww.

    Fruit and veg should be cheaper though - as already pointed out, the government are making such a big deal about healthy living and how we should all be having our 5 a day - yet they don't make it easy to do.

    I suppose the easiest option is to just win the lottery...that way I can either afford to eat healthily, OR, I could just have liposuction and continue to enjoy my naughty foods! :D
     
  14. KD

    KD Gone fishing

    Posts:
    17,711
    Likes Received:
    757
    Diet:
    Was Cambridge, now maintaining
    Don't know about the weight watchers thing, but the £20 will buy your fruit and veg for the family for a week;)

    Though I don't think it's that much more expensive to eat healthily, I do realise that it's much harder work.

    Buying prepackaged fruit and veg = expensive. Buying loose from a market or growing your own = cheap.

    People buy expensive boxes of cereals, or oats-so-simple, when a big bag of porridge oats is much cheaper. Lentils = dirt cheap. Add to meat dishes to reduce costs.

    Eggs and milk = cheap.

    I saw dried fruit to top cereals and dried apricots in tesco on BOGOF this week.

    I also bought loads of bananas for a pound from the market at the end of the day. Left some out, put the rest in the freezer for smoothies.

    Remember the slow cooker is your friend. It will turn tough meats unto a meal that will melt in your mouth.

    Tinned toms often on BOGOF = healthy and cheap.

    Baked beans (yuck) = cheap and healthy.

    Real potatoes cheaper than ready made chips.

    Olive oil = much cheaper in aldi or lidl and just as good. Same goes for parmesan. Can be frozen. Much better than that awful stuff you buy in pots that smell and taste like unwashed feet.

    It can be done. My shopping bill is the envy of all:D..but yes...somethings do take longer to shop for and prepare.
     
  15. Curvy_Chicken

    Curvy_Chicken Full Member

    Posts:
    320
    Likes Received:
    29
    Hi Karion

    I am inclined to agree with you - since starting the GI diet, my food costs haven't gone up massively and this is a diet where eating loads of fresh fruit and veg is essential! I seem to eat a lot of the food you mention...

    However I suspect some peeps don't have time to shop around or go to the market so get ripped off in the supermarket!

    I am very grateful that here in Brighton we have loads of independent and cheap shops! There is a cheap green grocer, a little market and a most recently a turkish supermarket, which is where get huge bottles of olive oil very cheap!

    Shop around my chickens!

    Luv CC xxx xxx xxx
     
  16. georgiasmum

    georgiasmum Regular Member

    Posts:
    503
    Likes Received:
    15
    Start Weight:
    19st0lb
    Current Weight:
    18st5lb
    Goal Weight:
    11st0lb
    Lost(%):
    0st9lb(3.38%)
    Diet:
    Cambridge 810
    This is an interesting topic certainly it is more challenging to eat healthily when you are on a budget and want to eat good cuts of meat and healthy fish but I try to buy what is in season, use my slow cooker and go meat free at least twice per week. I also enjoy and make soup which both husband and daughter will eat willingly!

    I am also very fortunate that the quality of my daughter's school meals are excellent - my evening meals are simple because of this and they provide fruit daily as well!

    Aldi and Lidl are excellent for tinned items (toms etc) and their frozen veg is excellent so I always have some on hand. I have also noticed that their product have none or significantly fewer additives than some of the leading supermarkets....

    Lidls also have a great range of fruit and veg that is regularly 50% off so I have made regular savings there.

    I think, it is hard to make good choices sometimes and not deprive yourself and certainly food shopping can be a major outlay in some families. On moneysavingexpert I regularly frequent the oldstyle board and join in grocery challenges and am amazed at what I can achieve when I am trying balance the books and eat well.
     
  17. KD

    KD Gone fishing

    Posts:
    17,711
    Likes Received:
    757
    Diet:
    Was Cambridge, now maintaining
    Agreed. About the time though, I have 3 jobs, work 6-7 days a week (average about 60 hrs a week) and have a family. Not sure how I do it really, but I guess that's what I've always done. Don't know any difference:eek:

    I think it's all a case of priorities with time and money. I'm more inclined to go to the market than look around clothes shops. More inclined to cook than watch the TV, more inclined to read forums than hoover up;)

    Sunday is my day off (though I sometimes work sunday pm, so once a month I'm down the market (which is about 15 miles away) to stock up. We also have a very small market set up in a street on Sat afternoon, just a few miles from here and I'll often pop there to pick up bits on the way back from the main shop.

    Don't get me wrong, I'm not trying to prove I'm superwoman :D Far from it. I just use my time differently.

    I think most people can make the time to do these things, but prefer not to. It's just not top of their priorities.

    That's fine too :)
     
  18. Avatar

    MiniMins.com Advert

  19. kazz

    kazz Gold Member

    Posts:
    3,932
    Likes Received:
    105
    Diet:
    WW
    I think there has been some interesting points raised....over here I have found that there is very limited choice, fruit and veg are pricey and there isnt a very good selection available. There are no markets that I know of, but I should look into that properly....the only one I know actually exists is only open while I am working so that makes it unaccesible for me.

    I do think that I rely too much on convenience foods and the excuse is that I dont have time, but I suppose if I wanted to I could make batches of stuff at the weekends that could be frozen for during the week (but my freezer is tiny!!)

    My diet is due a complete overhaul when I am finished CD....my poor daughter wont know wat hit her!! I will be investing in either a slow cooker or steamer as well, but also I will have more money in a few months anyway, so the cost of healthy food wont bother me so much as it would now.

    The other thing I have found over here is that milk and bread are expensive....a loaf of bread is over £1 and a litre of milk is £1...to me these are basics....we dont have Lidl or Aldi, but anytime I go home, I have to say I am amazed at the price of the fruit and veg there, its soooo much cheaper!!

    There MUST be a proper market somwhere over here.....must investigate and find out!!
     
  20. Marie_D

    Marie_D Gold Member

    Posts:
    4,002
    Likes Received:
    87
    Lean meat is more expensive too though, it isn't just fruit and veg.

    I do my shopping in tesco, so when I'm buying meat I go for the lean stuff (usually from their Healthy Living range)...that makes a huge difference to the shopping bill in my opinion.

    I don't cook different meals for me and OH, we eat the same dinner every night...so I need to get meat as normal, otherwise he'd feel like he was missing out (if I gave him a meal with no meat on his plate he would probably laugh and ask me where his dinner is, lol!), so not buying meat in not really an option for me.

    As for veg, I'm not keen on it and I have to admit that I do tend to go for the prepared stuff to make it easier to cook. I am no cook, in fact I hate cooking, so when I've bought veg in the past that needs peeling and cutting etc it just ends up being thrown away and wasted because I can't really be bothered to spend the time preparing something I don't even like :eek: . I do tend to go for the easy option, which is obviously something I can change if I really wanted to.

    And fruit - I don't like apples (which are probably one of the cheaper fruits to buy?) and to buy a good variety of fruit IS expensive. For me to have 5 portions of fruit a day costs a lot of money, money that - again - I can't justify spending on something I don't really like.

    I think for my next shop (I order online, hehe) I will place the order for a weeks worth of fruit/veg first and see how much it actually comes to. Could be an interesting test.

    Why should I spend my money (ok, OH's money, lol) on yucky fruit and veg when I can buy crisps and treats instead?! Lol!...Only kidding! :p
     
  21. KD

    KD Gone fishing

    Posts:
    17,711
    Likes Received:
    757
    Diet:
    Was Cambridge, now maintaining
    That is expensive. We pay £1.10 for 4 pints of milk. Obviously more expensive if we buy smaller cartons. Bread...well, we usually get a good quality sliced bread for during the week and pay just over a pound...so that's pricey, but again it's relative...one whole loaf for at least half the price of a 2 slice sandwich in a stop.

    I do buy the cheap stuff for bread and butter puddings for the kids though and add fruit to it.

    I've heard the Isle of Man is lovely BTW. My well travelled cousin picks it as the best place ever.

    It'll be worth checking out for markets and getting a new freezer. We have a fridge freezer in the kitchen and a chest and upright freezer in the garage. No room for a car :D
     
  22. KD

    KD Gone fishing

    Posts:
    17,711
    Likes Received:
    757
    Diet:
    Was Cambridge, now maintaining
    it is, but I rarely buy lean meat, unless it's chicken or turkey which tends to be naturally lean. I find very lean meat to be flavourless and hard to cook.

    Cheap cuts come out beautifully with slow cooking and obvious excess fat can be quickly skimmed off.

    I remember my Mum used to buy a knuckle for 2s 6d. She boiled it and minced it with a contraption that screwed on the table.

    Then we had knuckle pie, knuckle sandwiches and knuckle salad.

    Bloomin stuff went on forever. I loved it though.

    I don't like raw apples, but don't mind them cooked. I either bake them for the boys, or for a quick snack I'll slice one with an apple slicer and pop in the microwave with cinnamon.

    Our main fruit bowl is apples, oranges, grapes, bananas and the occasional kiwi or sharon fruit if I get it on special.

    In the freezer I have fruits that I buy cheaper...raspberries, cherries, bananas, blueberries, redberries. Whatever I find on my travels at a special price. All chucked together in a plastic box. Another box for the yellow/orange fruits...mango, pineapple etc. It seems to go on forever.

    Tinned fruit is pretty cheap too.
     
Popular Forums
  1. MiniMins.com is a weight loss support community helping each other on their weight loss journey. We have a multitude of forums, from Slimming World and Exante, to Success Stories. Click the logo at the top right to return to the forum home page at any time.
Loading...