• Upgrades have been completed! Including conversations, 😁😎🏀⚾⚽ Emojis and more.. Read more



How much do you spend a week on food?

#1
Hi guys, just wanted to start a discussion on this to see what the general consensus is out there, I seem to be spending about 40 pounds a week on food just for me, seems a lot but then I think I'm not buying take aways or lunch at work anymore so probably saving money?

Whats are your guys thoughts? xx
 
Get Rid of this ad and join in on the conversation for free today! Tap here!

RubyMoss

Silver Member
#2
I spend probably at least £30, but I never actually use everything in my cupboard.
I'm going to make a conscious effort to empty my cupboards before going shopping, and buy cheaper stuff, it's a lot of money when you get £100 a week, have to give £25 rent to my Nanna and buy food! xxx
 
#3
Im about the same, I do a tescos (grrrr!) delivery once a week always about £50 but that includes lots for the freezer and cupboards so I dont always eat that food, and yes thats all just for me :D
 
#4
My shopping bill varies, but its about £40 a week as well. But thats for me and the boyfriend who is also following Slimming World. I think it depends what you by, as lots of meat can push the price of your shopping up compared to buying pasta and rice etc...

I always plan my weekly meals and only shop for that plan so I dont "overshop" and I always use everything up that I have in my cupboards and freezer.
 
#5
I spend around £70, sometimes £80 (just for three of us). Since started on SW I spend more on extra lean meat and veg.Stopped using supermarkets for fruit and veg and started to use local markets (fresh stuff)
 

suepat10

I am one of the 63336
#8
Back in February (just found an old thread) Lifeline Online had a £35 for the week 7 day meal plan.

It may be still be on there with a bit of searching (I daren't be logged on much longer as at work so can't check!!)
 
#9
I can spend 40-60 a week, sometimes more, sometimes less and that's for 3 of us.

If you think it's a lot then look at what you buy - do you buy muller lights? alpen light bars? supernoodles, mugshots, savoury rice or any of the other expensive HEX's and free foods?

I know people spend a fortune on mullers and alpen lights as well as out of season fruit, these are the things to look at if you think your bill is high.

I should add that I don't buy any salad or veg at the moment as it's all in my garden!
 
Last edited:
#10
I spend between 50-80 for 3, however, yesterday I went shopping and had run out of everything and it came to £108!! Ooops!
 
#11
I spend about £40 on myself for a week. I'm a bug*er for not using up the stuff in my cupboard though. Currently I have a glut of tinned tomatoes and mugshots!
 
#12
about £60 a week for 2 of us - but we tend to eat out on weekends, so reality is its about another £40 on eating out - so £100 a week.

Gah! x
 
#14
hi, I used to only shop at Tesco so for 3 of us and pets it was usually £110 a week but since SW I shop at Aldi and Tesco and have got it down to £70 -80. Take out was about £20 -30 a week too so I am saving quite a bit of money these days. However I do buy a lot of eggs and mugshots now lol :)
Hi guys, just wanted to start a discussion on this to see what the general consensus is out there, I seem to be spending about 40 pounds a week on food just for me, seems a lot but then I think I'm not buying take aways or lunch at work anymore so probably saving money?

Whats are your guys thoughts? xx
 
#15
I'm not too sure how much I spend weekly, I reckon around £30 for just me. I spend a lot of money on salad and vegetables. Sometimes I eat salad every day for lunch, and salad items aren't exactly cheap. I think sometimes being on a diet is more expensive than eating crappy food, you can get 5 chocolate bars for £1 near where I live, but you can't even get 1 pack of cherry tomatos for that price ;)
 
#16
Oops, i spend about £150 a week for 4 of us ( teenage boy as well) I do mainly red days and lean meat soon adds up. I am planning to try and cut back a bit and get it down to £100 a week.
 
#17
Um, mine varies but the most would be £100 for 4 adults and that includes a takeaway for me and DH on a Saturday night.

I use Ocado and have cut my shopping bill down since doing so although now I'm on SW I will go to Morrisons or Sainsburys purely for yoghurts and alpen lights if the offers are on and better.

Mine varies as if good offers are on I will stock up if I can. I bought 480 tea bags last week to add to the other 480 I've already got:eek:

The big PLUS for me of doing online shopping is that is no chocolate shouting BUY ME whilst I'm wandering up and down aisles or stood at checkout.
 
#18
I shop in Lidl for most fruit & veg and fizzy diet juice for me for about £30, and it lasts a lot longer than tesco. but if there's anything I cant get at Lidl I get it at Tesco. all in, incl the family's other stuff, i'd say about £60 a week minimum!!
 

Piglet

Is so doing it this time
#19
OMG OMG OMG :eek: :eek: :eek: I so can not let my DH see this thread..... he will totally kill me....... I spend £110 ish a week and then have to pop back 2/3 times each week cos I forget stuff and that comes to another £50/£60 So that's nearly £200 a week and there's only DH the children (12 and 10) and moi!!!!!!! Oh someone please help me..... where am I going wrong :cry::cry: I try to save money and have tried to do things like not buy Andrex or Tropicana but I just like the nice stuff :cry: :cry:
 


Similar threads