I've found SW is no more expensive, the key is good planning of food and meals so there's no waste and looking for bargains. There's a local farm near me where I can get cheap fruit and veg, but most supermarkets have those deals on the fruit and veg. I also buy a lot of frozen fruit and veg. Most things I buy are value range for basic staples unless there's a good offer on branded foods and works out cheaper, I can't taste the difference anyway! I have saved loads on not buying jars of sauces like I used to and make them from scratch with passata or tinned tomatoes, tastes better and less syns (often syn free!). Another thing I often when cooking meals is make extra which can be frozen for later or be tomorrow's lunch on placement/at uni - as a student myself I know how expensive and unhealthy uni canteens are. When I'm at uni so have no access to microwave it can be tempting to buy something at the canteen - I take in cold pasta salads which can be done very cheap. I have even took in a mugshot and ask the canteen people for a cup of hot water for it 
Branded food like alpen lights and Batchelors pasta n sauce can be pricey in supermarkets even when on offer, but places like Home Bargains can do them very cheap - it's always worth looking in there for food items.
I am also lucky in that I know someone with an allotment who keeps chickens but ends up with more eggs than they can handle, so get my eggs very cheap!
Branded food like alpen lights and Batchelors pasta n sauce can be pricey in supermarkets even when on offer, but places like Home Bargains can do them very cheap - it's always worth looking in there for food items.
I am also lucky in that I know someone with an allotment who keeps chickens but ends up with more eggs than they can handle, so get my eggs very cheap!