finding it expensive

busymumof7

New Member
Hi everyone, i started sw a couple of weeks ago ,at my first weigh in i only lost 2 and a half pounds,i was disappointed as i wanted to lose 3 or 4 pounds,i thought the first week you lose around that much.Also im finding it really expensive ,i buy a lot of fruit at my weekly shop but im finding that it runs out after 3 days then i have to buy more,ive got 7kids and i dont really want to stop them from eating fruit as its good for them ,i put all the fruit in a very big bowl and everyone can help themselves also sugar free and salt free stuff is a lot more expensive .Im hoping if anyone has any ideas of cheap recipes.

Also i bought the magazine from my class and in there was an advert for activia snackpot and it said it was only1 syn i think it was the banoffee anyway i had a couple ,then when i looked it up on the syn checker thing it said 5 syns or something,so i dont know why it says 1 syn for each pot,is it a mistake? they do taste lovely
 
Back
Top