• Upgrades have been completed! Including conversations, 😁😎🏀⚾⚽ Emojis and more.. Read more



Healthier Alternatives without breaking the bank

#1
Hi everyone, this might be just me but since starting slimming world i tend to find that shopping is costing me a lot more! i am determined to stick with this and willing to put the extra money in but certain healthier options area a bit expensive. examples like options hot chocolate expensive but worth it for the syn value but also Alpen light bars, i love them but can only buy them when they are on offer. if anyone has any cheaper alternatives they like and would suggest it would be appreciated :)
 
Get Rid of this ad and join in on the conversation for free today! Tap here!
#2
Hi everyone, this might be just me but since starting slimming world i tend to find that shopping is costing me a lot more! i am determined to stick with this and willing to put the extra money in but certain healthier options area a bit expensive. examples like options hot chocolate expensive but worth it for the syn value but also Alpen light bars, i love them but can only buy them when they are on offer. if anyone has any cheaper alternatives they like and would suggest it would be appreciated :)

Well hun you might be finding your spending more on shopping ut your prbably saving in the long run.

I found even though my food bill doubled on Sw i found that i saved money as me and OH would have 2 or 3 takeaways amounting to the amount of my new food bill!!

Try supermarket "basic, smartprice, value" fruit and veg. That can save a pretty penny!

try frozen vegtables and fruit they last longer and you get more for your money, altho may be more expensive to start off with there is no waste :)

I tyend to buy cheaper pasta and rice and cheaper staples such as tinned stuff, so things like aplen lights and hot chocolate that i would normally buy cheaper brands, i can easily afford as i have saved in other areas!


Also plan your meals! then you only have to buy what you need!

HTH
 
#4
I've found my food bill hasn't really changed since starting SW, if anything it's cheaper because I'm not buying all the expensive rubbish anymore!
I would agree with Jaylou on branded luxuries, I only buy them occasionally if I see them on offer.
Green days are so cheap to do, the big bags of pasta work out cheaper than the smaller ones. I now make my own sauces using passata and tinned tomatoes - when I think of how much money I spent on jars of pasta/curry sauces and a carton of passata is only 40p! For basics like bread, cheese, tinned fish, baked beans etc you can use shop's own brands. This can be done with most HEb cereals too like bran flakes, fruit and fibre and porridge.
 
#5
i agree that i will save in the long term but i think the weight loss is definately worth it.. also i do try to stick to green days as i love pasta and yes i feel hot choc and cereal bars are a luxury but i work a lot and having ten minute breaks the cereal bars are quick and easy with a nice sugary energy boost :) and thanks for the link!
 
#7
Im in a similar situation with shopping on a budget. The main things I do are:

  • Look at the offers on fruit/veg, and buy frozen where possible.
  • Bulk buy pasta, rice etc, its often cheaper for the BIG bags that last longer.
  • Bulk buy when things are on offer such as the Alpen bars, some cereals, meat etc etc.
  • Look out for coupons etc in magazines etc. We had one given to us in class for Quorn products.
  • Plan your meals so youve got a rough guide on what you need to buy!
  • Buy from the back of the shelf where they have longer sell-by dates!!
  • Invest in some tupperware pots so if you have any leftovers you can freeze easily rather than throw away.
  • Usalise what you use eg. if making mashed potato, keep the peelings as they are yummy covered in spices, a bit of fry light and roasted in the oven!
  • Look on the supermarket websites to see what offers they have and compare! I often have a delivery from ASDA and Tesco becuase they have different offers on.
As you can see, I have a family of four to feed but I do tend to manage with a bit of planning!

Good luck! xx
 
#8
yeah they are definately good points to follow. i do search the shelves for longer sell by dates and find i get funny looks when im pulling boxes off but its the best thing to do! :) good luck to you too and well done :)
 
#9
With regard to Hexs I buy shops own cereal (eg Morrisons Bran Sticks, Aldi Malted shredies) & often snack on these (without milk) in the evenings. I also buy Finn Crisps these are sold with the crackers & you can eat 6 of these as a hexb.

I usually buy Activa fat free or mullerlight yoghurts but found they are working out expensive at the mo, so at this weeks shop I bought Yeo Fat Free yoghurt 450grms it was just over £1 but isn't syn free it has 3 syns for the whole tub which I thought was worth it.
 

StripedDaisy

A sucker for a key change
#11
I have given up on muller lights. I have been buying own brand ff or lf greek yoghurt and added a sprinkle of sweetener and defrosted fruit from the freezer (usually cherries). I love it so much I am having it for my breakfast every day to save my A and B choices. A whole tub is less than £1 and it lasts me for 4 days (although it should only be used for 3 days lol).
 
#12
Hi Hun. I am just new to this but I was finding all my ruit and veg the expensive bit. I have now started shopping in Aldi / morrisons as they have6 items every week at 49p/30p and what ever they are thats what i eat :0) I like most things so i have been okay so far ....

I also if I am looking to make soup or cook over the next couple fo days I go into Tesco a bit later at night and pick up all the reduced veg saving some more money again. xoxoxo
 
#13
Do you have a Home Bargains shop nearby?

In mine they often have single Alpen Light bars for 25p each :) They don't tend to have more than one flavour choice but I stock up when I can.

I find them great for work as I have a hectic job, and sometimes I'm stuck up a mountain or on a cliff and they don't get squished in your pocket like fruit!

x
 
#16
[FONT=&quot]Have you tried Harvest Morn less than 70 cal muesli bars from Aldi. They have absolutely the same nutritional information as Alpen light. There are three varieties and for me they are good replacement. The price is £1.25 for box of 6 bars[/FONT].
 
Last edited:


Similar threads